Skip to content

Arı Sütü Dünyası

Polen Nasıl Yenir PDF Yazdır E-posta

ImageArı Poleni zerreleri hayat için lüzumlu ( Vital) maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler üç tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler. Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir. Ilık süte katarak da alınabilir. (her hangi bir  şeye karıştırmadan saf haliyle de yene bilir.)

Ayrıca bir kahve kaşığı öğütülmüş polen taze bir yumurta sarısı iyice karıştırılıp yarım kaşık bal ilave edilerek karıştırılır ve hemen yüz ve boyna sürülürse cilt için harika bir bakım kremi elde edilmiş olur.

Arı Poleninin Kullanımı

Dünya literatüründe farklı tavsiyeler bulunmakla beraber ideal düze; - 3 yaşından 5 yaşına kadar günde 12 gram (2 tatlı kaşığı)

- 6 yaşından 12 yaşına kadar günde 16gram (3 tatlı kaşığı)

- Yetişkinler günde20 gram (4 tatlı kaşığı)

- Bazı özel durumlarda günde 35 gramlık “şok” düze uygulanabilir.

- ideal bir kür en az 2 ay sürmelidir. Bu  kürleri özellikle mevsim başlangıçlarında olmak üzere senede birkaç kere tekrar etmek faydalı  olacaktır. Bütün yıl boyunca alınması da tavsiye edilir.

Arı Polenini  aç karnına, kahvaltıdan 15 dakika   önce almanızı tavsiye ederiz. Günlük   düze bir seferde alınabileceği gibi,hahvaltı ve öğle –akşam yemeklerinden önce de  bölünmüş düzeler halinde alınabilir.

Polenin Muhafazası:
Serin ve  rutubetsiz bir yerde tercihen ambalajı içinde buzdolabında muhafaza ediniz. Cam kavanozdaki polenleri ise kapalı şekilde buzdolabında saklayınız.

 

Kovana Polen Taşıyan Bal Arısı
Kovana Polen Taşıyan Bal Arısı

 
< Önceki   Sonraki >

Anketler

Kullandıgınız Arı Ürünü Hangisi ?
 

Resim Albümüzden

Sitede Verilen Bilgiler Bilgi Amaçlı Olup Herhangi Bir Hastalığın Tedavisinde Kullanılamaz ve Tavsiye Edilemez.Doktorunuzla Danışmadan Herhangi Bir Ürün Kullanmayınız.
Sitede kullanılan bilgiler internetteki kaynaklardan alınmıştır.